Wynagrodzenie biura nieruchomości za uzgodniony w umowie zakres usług, jakie ma dla nas wykonać będzie takie, jakie wynegocjujemy. Biuro pośrednictwa wykona dla nas to czego potrzebujemy. Doświadczony agent ma wśród czynności, które umie wykonać cały wachlarz usług, które są potrzebne, aby pomóc nam sprzedać, kupić czy też wynająć dowolną nieruchomość.
Możemy więc wybierać. Wynagrodzenie biura pośrednictwa nieruchomości zależy od zakresu czynności, które trzeba będzie wykonać, czasu jaki będzie potrzebny na sprzedaż, naszych relacji z agentem, jego doświadczenia, wielkości biura i jeszcze innych czynników, których nie do końca da się tutaj przewidzieć.
Każda nieruchomość jest inna, nawet dwa podobne metrażowo mieszkania w tym samym bloku mogą mieć inną sytuację dokumentową i prawną. Każdy właściciel może mieć nieco inne lub zupełnie inne potrzeby i oczekiwania. Tak więc wszystko musi zostać dokładnie omówione i ustalone.
Najczęściej spotykamy wynagrodzenie pośrednika w obrocie nieruchomościami ustalone jako procent od ceny transakcyjnej, czyli ceny, po której zostanie sprzedana nieruchomość. Jaki to procent? A to już jest to, co należy ustalić indywidualnie. Czasem wystarczy 1% a czasem nie ma szans na niej niż 5%. Spora rozpiętość, prawda, ale to naprawdę zależy od wielu rzeczy.
Duże biuro z wieloma agentami będzie miało większe koszty stałe i co za tym idzie będzie oczekiwało większego procentu niż biuro małe, albo wręcz wolny strzelec. Agent pracujący na własny rachunek – właściciel jednoosobowego biura nieruchomości, który doskonale zoptymalizował swoje koszty, pracuje tylko na swoje utrzymanie, ma doświadczenie, potrafi zrobić wiele rzeczy sam i wie jak je zrobić. Taki pośrednik to skarb. Najczęściej pracuje najwyżej dla kilku klientów jednocześnie, nie dla stu lub więcej. Skupia się i angażuje w zadanie dla ciebie, nie rozdrabnia się. Zawsze masz go do dyspozycji. Jeśli jest w zawodzie ponad 10 lat to widział już wszystko i wie jak ustrzec ciebie prze tym czego ty nawet nie dostrzegasz jako zagrożenia. W kwestii wynagrodzenia będzie elastyczny i tańszy od korporacji.
Z mojego doświadczenia wynika, że mało które biuro nieruchomości pracuje dzisiaj za mniej niż 3% (z VAT-em lub bez). Są też takie, które nie schodzą poniżej 5%. Tam jest zarząd, biuro do utrzymania, pracownicy, agenci, usługi, które trzeba kupić na zewnątrz.
Należy jednak uważać na ofertę wyjątkowo niskiego wynagrodzenia od niedoświadczonego agenta, lub zapowiedzią pobrania wynagrodzenia jedynie od kupującego. To może skończyć się katastrofą i zablokowaniem sprzedaży na długi czas. Dlaczego? Jest wiele pułapek stosowanych świadomie i wynikających z niekompetencji, ale nie o tym ten wpis.
Część agentów, częściej tych samodzielnych niż dużych biur proponuje swoim klientom również inne zasady zapłaty za swoje usługi. Przykładowo:
- Płatność za poszczególnych czynności, jeśli klientowi nie potrzeba całej usługi od A do Z
- Płatność miesięczną w ustalonej stawce
- Płatność w ustalonej niezmiennej kwocie, niezależnej od ceny sprzedaży
Terminy, kwoty, sposoby mogą być różne, ważne, aby umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, która jest wymogiem prawnym, zawarta pomiędzy klientem a biurem pośrednictwa nieruchomości precyzyjnie i wszystkie te aspekty ujmowała.
AL-home Adam Lebiedziński.
Biuro nieruchomości Warszawa