A to już drogi kliencie zależy od ciebie i agenta nieruchomości, z którym chcesz nawiązać współpracę. Kiedy decydujesz się na usługę profesjonalnego agenta nieruchomości przy sprzedaży mieszkania, domu, czy działki zawsze będziesz musiał ją podpisać.
Co do zasady, każda z nich musi zostać zawarta na piśmie. Takie są wymogi prawa.Każda z nich ma też swoje plusy i minusy. Inne dla biura pośrednictwa, inne dla klienta. Mogą zostać zapisane różnie, gdyż nie ma żadnych obowiązujących wzorów którejkolwiek z umów. Dzisiaj umowy to kilka, kilkanaście stron dokumentu, plus szereg załączników. Zapoznanie się z nimi wymaga sporo czasu, a i tak szereg zapisów może być niezrozumiałych, budzić wątpliwości i obawy.
Umowę otwartą wybieramy, kiedy chcemy współpracować z więcej niż jednym biurem pośrednictwa nieruchomości. Teoretycznie nie zobowiązuje ona klienta do zapłaty prowizji agencji nieruchomości, jeżeli ta nie dokona sprzedaży naszej nieruchomości. Ale, tu uwaga, zapisy w takiej umowie mogą być inne, niekorzystnie dla nas sformułowane. Aby uniknąć nieporozumień, trzeba ją dokładnie przeanalizować, poprosić o wyjaśnienie i ewentualnie korektę tego co budzi nasz niepokój.
Umowy otwarte podpisują częściej agenci, którym bardziej zależy na posiadaniu większej bazy ofert. Niestety nie przekłada się to na efektywną pracę nad ofertą, a sprzedaż jest najczęściej działem przypadku. Brakuje tu często dobrej informacji zwrotnej co dzieje się z ofertą poza sugestią obniżki ceny stałego opiekuna oferty. Klienci wybierający umowy otwarte liczą na większą widoczność swojej oferty i na to, że może jednak uda się sprzedać bez pośrednictwa agencji. Niestety praktyka pokazuje, że widoczność takich ofert nie jest większa, a niespójność parametrów i opisów ofert, budzi raczej nieufność u tych poważniejszych kupców.
Umowa na wyłączność to umowa, w której właściciel nieruchomości zobowiązuje się do współpracy z jednym biurem nieruchomości. Gwarantuje ona klientowi określony, zapisany w umowie zakres działań, zaangażowanie i stałą opiekę nad ofertą. Biuro nieruchomości otrzymuje w zamian gwarancję wynagrodzenia lub co najmniej zwrotu poniesionych kosztów w przypadku sprzedaży nieruchomości.
To umowa, która jest podpisywana przez klientów bardziej świadomych zasad panujących na Rynku obrotu nieruchomościami. Wybierana przez tych, którzy wiedzą czego potrzebują i tych starannie wybierających agenta nieruchomości do współpracy.
Jest wiele biur nieruchomości, które w ogóle nie podpisują umów otwartych, chcąc wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie i dla których zadowolenie i przekazana dalej pozytywna opinia Klienta jest najważniejsza. Jeżeli działają na rynku już długo i nie mają kilkuset ofert, to są dobrymi rzemieślnikami, z którymi warto rozważyć nawiązanie współpracy, która da najlepsze efekty.
Podsumowując, jeżeli chcesz nawiązać współpracę przy sprzedaży swojej nieruchomości z biurem nieruchomości czyli też zapłacić z tego tytułu wynagrodzenie, to wybierz dobrego doradcę i podpisz umowę na wyłączność. Umowę dobrze sformułowaną i zrozumiałą. Unikniesz frustracji i niejednego nieporozumienia, które powstaną, kiedy wybierzesz podpisanie wielu umów. Decyzja zawsze należy do ciebie.
AL-home Adam Lebiedziński
Biuro nieruchomości Warszawa