Umowa z biurem nieruchomości – otwarta czy na wyłączność? Którą wybrać?
Planujesz sprzedaż lub wynajem nieruchomości? Współpraca z biurem nieruchomości to często kluczowy element skutecznej transakcji. Z pewnością zetkniesz się z koniecznością podpisania umowy pośrednictwa, a jej rodzaj może wpłynąć na efektywność transakcji. Poznaj różnice między umową otwartą a umową na wyłączność, aby podjąć świadomą decyzję jaką umowę pośrednictwa wybrać. Ten artykuł pomoże Ci wybrać najlepszą opcję.
Czym jest umowa pośrednictwa nieruchomości?
Umowa pośrednictwa to dokument prawny, który określa zasady współpracy między klientem a agentem nieruchomości. Musi być zawarta na piśmie, zgodnie z przepisami prawa w Polsce. Jej celem jest ustalenie jasnych warunków współpracy, w tym zakresu usług, wynagrodzenia oraz obowiązków obu stron. Rodzaj wybranej umowy wpływa na zaangażowanie biura oraz przebieg sprzedaży lub wynajmu.
Umowa otwarta z biurem nieruchomości – elastyczność czy ryzyko?
Umowa otwarta pozwala współpracować z wieloma biurami nieruchomości jednocześnie. W teorii zwiększa to widoczność oferty, ale w praktyce niesie za sobą pewne ryzyka:
- Niższe zaangażowanie biur – brak gwarancji wynagrodzenia może skutkować mniejszą motywacją agentów i słabszą promocją.
- Brak spójności oferty – różne biura mogą zamieszczać niespójne opisy i ceny, co budzi nieufność u potencjalnych kupców.
- Ryzyko niekorzystnych zapisów – dokładnie przeanalizuj warunki, by uniknąć ukrytych zobowiązań nawet jeśli biuro nie sprzeda twojej nieruchomości.
Umowy otwarte wybierają zazwyczaj agenci, którzy chcą zwiększyć liczbę obsługiwanych ofert, co nie zawsze przekłada się na jakość ich działań. Klienci wybierają ją licząc na większa widoczność swojej oferty i możliwość samodzielnej sprzedaży bez konieczności płacenia prowizji pośrednikowi.
Umowa na wyłączność z biurem nieruchomości – czy warto?
W przypadku umowy na wyłączność klient zobowiązuje się współpracować wyłącznie z jednym biurem nieruchomości. W zamian otrzymuje pełne zaangażowanie agenta, który:
- Prowadzi działania marketingowe i angażuje się w proces sprzedaży.
- Jest Twoim partnerem - regularnie informuje o postępach w sprzedaży lub wynajmie.
- Oferuje spersonalizowane podejście - dokładną wycenę i reprezentuje Twoje interesy.
Dzięki tej formie współpracy biuro ma większą motywację, ponieważ wynagrodzenie zależy od sukcesu transakcji. Transakcje przy umowach na wyłączność finalizują się szybciej dzięki dobrej wycenie nieruchomości i dobremu odbiorowi oferty przez kupców.
Którą umowę wybrać?
To już drogi kliencie zależy od Ciebie. Jeśli zależy Ci na szybszej, efektywnej o obarczonej mniejszym stresem sprzedaży, umowa na wyłączność będzie lepszym wyborem, ale tylko z dobrym i doświadczonym agentem. Gwarantuje ona większe zaangażowanie biura i profesjonalne podejście. Podpisywana jest przez klientów bardziej świadomych zasad panujących na rynku obrotu nieruchomościami. Przez tych, którzy wiedzą czego potrzebują i tych starannie wybierających agenta nieruchomości do współpracy.
Umowa otwarta może wydawać się bardziej elastyczna, ale w praktyce często prowadzi do nieporozumień i niższej skuteczności, Może znacznie wydłużyć czas sprzedaży, a w efekcie do porzucenia współpracy z pośrednikami
Wskazówki przed podpisaniem umowy pośrednictwa
- Dokładna analiza treści umowy – zwróć uwagę na zapis o wyłączności, okres obowiązywania oraz sposób wynagrodzenia pośrednika. Oczekuj wyjaśnień. Powinna być dobrze sformułowana i zrozumiała.
- Zapytaj o strategię sprzedaży – dobre biuro przedstawi szczegółowy plan działania.
- Wybierz doświadczonego agenta – tylko taki skutecznie ją zrealizuje.
Mity o umowach na wyłączność
- Nie można sprzedać nieruchomości samodzielnie. Można, ale zapisy umowy pośrednictwa mogą w szczególnych sytuacjach zobowiązywać Klienta do zwrotu poniesionych przez pośrednika nakładów.
- Umowy na wyłączność nie można wypowiedzieć przed czasem. Można o ile będzie w niej taki zapis.
- Umowa na wyłączność to wysoka prowizja. To zawsze element negocjacji. Nie musi być droższa od umowy zwykłej o ile ta nie była fikcją, a tym są umowy bez lub z symboliczną prowizją.
Dlaczego warto podpisać umowę z AL-home?
Jako doświadczony agent nieruchomości w Warszawie z ponad 20-letnią praktyką, oferuję:
- Pełną przejrzystość – umowy są jasne i zrozumiałe, a wszystkie warunki ustalamy wspólnie.
- Indywidualne podejście – każdy klient i każda nieruchomość są inne, dlatego przygotowuję dedykowaną strategię sprzedaży.
- Gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności – dzięki umowom na wyłączność Twoja nieruchomość jest promowana w najlepszy możliwy sposób.
- Reprezentację Twoich najlepszych interesów – działam dla maksymalizacji zysku i realizacji innych twoich oczekiwań.
Skontaktuj się ze mną, aby dowiedzieć się więcej i rozpocząć współpracę, która zapewni Ci spokój i pewność sukcesu!
O wynagrodzeniu dla biura nieruchomości możesz przeczytać tutaj.
O moim doświadczeniu dowiesz się tutaj.
AL-home Adam Lebiedziński
Biuro nieruchomości Warszawa
tel. 506 338 494