Ile kosztuje sprzedaż nieruchomości z agentem w Warszawie? Przewodnik po prowizjach agencji i korzyściach.
Decyzja o skorzystaniu z udziału pośrednik w procesie sprzedaży nieruchomości to inwestycja, która może znacząco ułatwić zakup, sprzedaż, czy wynajem nieruchomości. Minimalizuje stres, zwiększa bezpieczeństwo transakcji, i daje szybką sprzedaż.Ale ile faktycznie kosztują takie usługi? Ile bierze biuro nieruchomości za sprzedaż? Oto przegląd kosztów pośrednictwa nieruchomości, prowizji i kluczowych korzyści współpracy z pośrednikiem na rynku nieruchomości w Polsce.
Zazwyczaj prowizja, to jak wysoka jest prowizja w przypadku sprzedaży nieruchomości budzi spore emocje. Negocjuj, ale nie przez telefon przy pierwszej rozmowie. To co składa się na prowizję i ile wynosi prowizja biura nieruchomości odnieś do tego kogo zobaczysz na spotkaniu i jak ocenisz jego kwalifikacje. Okazuje się często na takim spotkaniu, że nie będziesz się wcale zastanawiać.
Co wpływa na koszt usług agenta nieruchomości?
- Rodzaj nieruchomości
Prowizje są często różnicowane w zależności od rodzaju i ceny nieruchomości:- Sprzedaż mieszkania i domu: najczęściej wynosi 2-6% wartości transakcji.
- Luksusowe nieruchomości: nawet do 8% przy szczególnie wymagających transakcjach.
- Nieruchomości o niskiej wartości: to nawet 10-15% lub więcej co wynika z wynagrodzenia ustalonego kwotowo, a nie procentowo.
- Wynajem mieszkania: tu firmy pobierają od połowy do całego jednomiesięcznego czynszu.
- Zakres usługi
Cennik zależy od tego, czy pośrednik nieruchomości zajmuje się pełną obsługą transakcji od A do Z, czy tylko wybranym jej etapem, np. przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży, prezentacjami lub negocjacjami. - Położenie nieruchomości
Nieruchomości znacznie oddalone od granic miast (np. sprzedaż działki) mogą generować znacznie większe koszty prezentacji, co też może mieć wpływ na wysokość oczekiwanej prowizji dla biura nieruchomości. - Sytuacja prawna nieruchomości: potrzeba "wyprostowanie" czy też skorygowania stanu prawnego nieruchomości, dokumentacji niezbędnej do sprzedaży może wymagać sporych nakładów pracy co niewątpliwie może wpłynąć na wynagrodzenie dla pośrednika.
- Prestiż i wielkość biura nieruchomości
Te firmy mianujące się „luksusowymi” mają zazwyczaj wyższe prowizje za pośrednictwo. Podobnie firmy o rozbudowanej strukturze gdzie pobierana prowizje są dzielone na kilka osób. - Rodzaj umowy pośrednictwa: w większości przypadków na prowizję agenta nieruchomości nie będzie miało wpływu to czy zostanie zawarta umowa otwarta, czy na wyłączność. Konkretne agencje mogą jednak mieć w tym zakresie swoje rozwiązania.
- Rynek nieruchomości: koniunktura, zainteresowanie kupnem-sprzedażą naszej nieruchomości na lokalnym rynku może niekiedy tez wpłynąć na to jak wygląda prowizja za sprzedaż czy wynajem.
Czy usługi biura nieruchomości muszą tyle wynosić?
Niekoniecznie. Współpraca z biurem i prowizja pośrednika nieruchomości może być elastyczna i dostosowana do budżetu.
Warto rozmawiać z agencją nieruchomości i wybrać:
- Częściową usługę za proporcjonalną cenę: np. sprawdzenie dokumentacji prawnej nieruchomości lub wsparcie w negocjacjach.
- Zniżkę dla klientów regularnych: niektóre biura oferują obniżone prowizje dla stałych klientów i przy kolejnym korzystaniu z usług.
- Transparentny cenniki: klarowne zasady rozliczeń pomagają uniknąć ukrytych kosztów.
Jak negocjować wysokość prowizji pośrednika nieruchomości?
- Porównanie ofert
Skontaktuj się z kilkoma biurami nieruchomości i porównaj stawki każdego z nich za sprzedaż mieszkania lub domu, za zakup mieszkania czy najem nieruchomości. Pamiętaj, że najniższa prowizja nie zawsze oznacza najlepszą jakość usługi. Ta najwyższa też nie musi być adekwatna do świadczonych usług. Jednak doświadczenie i wiedza wykorzystana dla sprawności i bezpieczeństwa transakcji będą kosztować. Prowizja ukryta w cenie nieruchomości nie kończy się zazwyczaj dobrze dla konkurencyjności oferty. - Zakres obowiązków
Określ, które zadania są dla Ciebie kluczowe – wąski zakres usług to niższa prowizja, którą pośrednik pobiera. Koszt takich usług jest ustalany indywidualnie, a klient płaci tylko za to, czego faktycznie potrzebuje. - Indywidualne podejście
Wiele biur, takich jak AL-home, oferuje elastyczne podejście do ustalania wynagrodzenia. Możemy określić je procentowo, kwotowo lub w postaci miesięcznego ryczałtu. Przy dobrze ustalonej cenie i szybkiej sprzedaży prowizja efektywnie może być niższa.
Czy prowizja agencji nieruchomości może się zwrócić?
Tak, prowizja może być niższa lub całkowicie się zwrócić, jeśli agent:
- Wynegocjuje lepsze warunki transakcji, co pozwala uzyskać wyższą kwotę za nieruchomość.
- Zadba o optymalizację marketingu i prezentacji oferty, co zwiększa wartość nieruchomości w oczach kupujących, a czas to pieniądz.
- Ma program lojalnościowy i wynagradza swoich klientów za polecenia jego usług.
- W przypadku zakupu mieszkania po sprzedaży innego, ta druga ma szansę być niższa.
Czy prowizja za pośrednictwo kupna-sprzedaży nieruchomości naprawdę jest wysoka?
Czasami tak i bywają ku temu uzasadnione racje. Często jednak rzetelnie wykonana usługa w rzeczywistości nie kosztuje dużo. Szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę:
- Czas, jaki zaoszczędziliśmy na podróże do Polski lub miejscowości, w której nie mieszkamy, a gdzie sprzedajemy nieruchomość.
- Koszt wielokrotnych dojazdów na spotkania. Z oglądającymi nieruchomość i tymi, którzy na czas ich nie odwołali.
- Wartość straconego czasu – chwil, które mogliśmy wykorzystać na atrakcyjne dla nas zajęcia.
- Brak stresu związanego z robieniem czegoś, czego nie lubimy – sprzedawanie i negocjowanie.
- Poczucie bezpieczeństwa realizowanej transakcji przez doświadczonego pośrednika nieruchomości.
Podsumowanie. Czy warto skorzystać z usług pośrednika i płacić prowizję? Brać ją czy nie?
Zdecydowanie tak, zwłaszcza na wymagającym rynku, jakim jest Warszawa. Kluczowe korzyści to:
- Oszczędność czasu i pieniędzy.
- Bezpieczeństwo prawne transakcji.
- Profesjonalne doradztwo i negocjacje.
Oczywiście alternatywą zawsze jest sprzedaż np. mieszkania na własną rękę.
Jeśli szukasz doświadczonego agenta, który oferuje elastyczne podejście, indywidualnie dopasowane usługi i cennik skontaktuj się ze mną. Spotkanie nic nie kosztuje, a może znacząco ułatwić Twoją decyzję i przyśpieszyć transakcję.
AL-home Adam Lebiedziński
Biuro nieruchomości Warszawa
tel. 506 338 494
biuro@al-home.pl