Umowa sprzedaż mieszkanie z zameldowanym lokatorem to problem?
Kupno lub sprzedaż mieszkania w Warszawie to ważna decyzja, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z potencjalnych wyzwań jest sytuacja, w której w lokalu nadal jest zameldowana osoba. Meldunek nie wpływa na prawny status danej nieruchomości. Nie jest tytułem prawnym do lokalu, ale może wiązać się z licznymi problemami administracyjnymi, które mogą opóźnić transakcję sprzedaży lub pełne korzystanie z nieruchomości.Meldunek a właściciel mieszkania – co warto wiedzieć?
Zgodnie z polskim prawem a dokładnie z ustawą o ewidencji ludności, każda osoba zamieszkująca w kraju, obywatel Polski i cudzoziemcy, jest zobowiązany do zameldowania się w miejscu tymczasowego lub stałego pobytu. Ważne jest również, aby zmieniając miejsce pobytu, opuszczając mieszkanie, dokonać wymeldowania i zameldować się w innym miejscu. W praktyce bywa z tym jednak różnie.
Meldunek to rejestrowy zapis pobytu osoby w danym miejscu. Nie daje on żadnego prawa własności, ale brak wymeldowania poprzedniego mieszkańca może spowodować trudności, takie jak:
- Konieczność urzędowego wymeldowania osoby z lokalu.
- Dłuższe procesy administracyjne, obejmujące przesłuchania świadków czy wizje lokalne.
- Ryzyko wizyt komorników, urzędników lub innych instytucji szukających zameldowanego lokatora.
Co sprawdzić przed sprzedażą nieruchomości? Jak nie kupować mieszkania z lokatorem?
Zanim zdecydujesz się sprzedać nieruchomość, upewnij się że nikt nie jest w nim zameldowany np. były najemca. Jeżeli podpisywałeś umowę najmu, czyli Twoje mieszkanie było wynajmowane, to lokator mógł zgodnie z prawem zameldować się na pobyt czasowy. Mógł też zameldować inne osoby z nim zamieszkujące np. małoletnie dzieci.
Zanim twój lokator opuści mieszkanie, sprawdź w rzędzie gminy lub miasta czy się meldował. Nie zakończ kontaktu z nim, zanim się nie wymelduje lub weź od niego upoważnienie, że wyraża zgodę na wymeldowanie.
Kiedy jeszcze możesz zdziwić się, że w Twoim mieszkaniu jest ktoś zameldowany? Kiedy mieszkanie odziedziczyłeś lub otrzymałeś w darowiźnie. Prawie nigdy nikt nie sprawdza tego przed aktem notarialnym, a i notariusz na ogół o tym nie wspomina. Po pewnym czasie chcesz sprzedać mieszkanie. Występujesz o potwierdzenie braku osób zameldowanych i otrzymujesz informacje, że w danym lokalu na pobyt stały zameldowany jest ktoś, kogo nawet nie znasz. Nie wiesz, czy ta osoba żyje, gdzie przebywa. Wiesz na pewno, że faktycznie nie przebywa w lokalu.
Pamiętaj, że wymeldowanie z urzędu może trwać ponad pół roku, co opóźni możliwość sprzedaży. Nabywca może się przestraszyć i wycofać soją ofertę zakupu.
Kupujący powinien zażądać od sprzedającego zaświadczenia o braku zameldowanych osób. Dokument ten:
- Potwierdza, że w lokalu nikt nie jest zameldowany.
- Chroni nowego właściciela przed koniecznością wymeldowania innych osób na własny koszt i czas.
- Minimalizuje ryzyko nieprzyjemnych sytuacji po zakupie nieruchomości.
Zaświadczenie można uzyskać w urzędzie gminy za symboliczną opłatą – 17 zł. W przypadku braku czasu sprzedający może udzielić pełnomocnictwa, aby ktoś inny zajął się formalnościami.
Jak wygląda procedura wymeldowania zameldowanej osoby z lokalu?
Procedurę może rozpocząć właściciel mieszkania lub jego pełnomocnik.
- Pobierz z urzędu i wypełnij bezpłatny wniosek o wymeldowanie w drodze decyzji administracyjnej. Dołączysz do niego dokument o własności mieszkania.
- Dokumenty przekaż do urzędu gminy lub miasta.
- Twój wniosek rozpocznie postępowanie administracyjne.
- Po zakończeniu postępowania urząd wyda decyzję, dokument potwierdzający wymeldowanie.
Podsumowanie – kluczowe kroki przy kupnie i sprzedaży mieszkania w kontekście meldunku.
- Poproś sprzedającego o zaświadczenie o braku osób zameldowanych.
- Wymelduj wszystkich z lokalu przed sprzedażą.
- W razie wątpliwości skonsultuj się z doświadczonym agentem nieruchomości.
- Zaufaj specjalistom, którzy pomogą Ci przejść przez cały proces bez stresu.
Jako pośrednik, wiem, jak ważne jest bezpieczeństwo i komfort moich klientów. Każdy, kto korzysta z moich usług, otrzymuje wsparcie w załatwianiu formalności, w tym zaświadczenia o braku osób zameldowanych. Sprzedajesz i kupujesz bez ryzyka.
Zachęcam Cię do kontaktu! Jeśli planujesz sprzedaż lub zakup mieszkania w Warszawie, chętnie pomogę w każdej formalności.
AL-home Adam Lebiedziński
Biuro nieruchomości Warszawa
tel.: 506 338 494
biuro@al-home.pl